Sportsko-engleski program

Sportsko-engleski program je integriran u redoviti program, što znači da se kineziološke aktivnosti i engleski jezik planski nadopunjuju i isprepliću kroz svakodnevne aktivnosti, igre i teme.
Ovo je cjeloviti posebni program koji se ostvaruje tijekom desetosatnog boravka djece u grupi, a namijenjen je djeci od 4. do 7. godine. Program se provodi u odgojnoj skupini Lions u područnom objektu Hrvatskog proljeća 22, a od jeseni 2021. provodit će se i u skupini Ptičice u našem centralnom objektu.
U njemu rade educirani i osposobljeni odgajatelji za provođenje i sportskog i engleskog dijela programa. Kada to epidemiološke mjere budu dozvoljavale, u program će se uključivati i vanjski suradnik kineziolog.

Uz redovnu cijenu vrtića, cijena ovog obogaćenog programa je 300 kn u specifičnim epidemiološkim uvjetima, a 400 kn kada se u program bude uključivao kineziolog.

Sportski dio programa

Kroz pedagošku godinu djeca upoznaju i usvajaju bazične elemente 8 sportova (atletika, gimnastika, odbojka, košarka, nogomet, hokej, rukomet, judo) te pohađaju škole klizanja, plivanja i rolanja - kada to epidemiološke mjere dozvoljavaju.

Razvojne zadaće programa:
  • Razvoj motoričkih sposobnosti (dinamogena sposobnost očitovanja brzine, dinamogena sposobnost očitovanja snage, izdržljivost, gibljivost, preciznost, koordinacija te njeni faktori ravnoteža i agilnost
  • Razvoj motoričkih vještina (tehnike pojedinih sportskih disciplina)
  • Razvoj svijesti djeteta o ulozi i značenju svakodnevne tjelovježbe na sadašnji, ali i kasniji, zdraviji i produktivniji život
  • Jačanje organizma i očuvanje dječjeg zdravlja
  • Doprinos razvoju pojma o vlastitom tijelu i njegovim mogućnostima
  • Osjećaj uspjeha za svako dijete, osjećaj kompetentnosti, razvoj osjećaja samopoštovanja
  • Učenje kooperativnosti i vještini natjecanja te poštivanje pravila
  • Razvoj sposobnosti svjesne regulacije svojeg ponašanja
  • Učenje određenih reakcija na poraz i pobjedu, razvoj vještina nošenja s konfliktom
  • Razvoj moralne odgovornosti (pošten odnos prema suigraču i protivniku)
  • Razvoj aktivnog sudjelovanja u vlastitom uspjehu, preuzimanje odgovornosti za to
  • Poticanje davanja dječjeg maksimuma (biti najbolji što mogu)
Metode rada:
Mjerimo motoričke sposobnosti djece prilikom upisa u program te planiramo, programiramo i realiziramo sportski program prema dječjim mogućnostima i potrebama. Sportove izmjenjujemo svaki tjedan te nadograđujemo već usvojeno znanje. Sportske aktivnosti u dvorani provode zajedno kineziolog i odgajatelji. Pratimo aktualne sportove, izrađujemo navijačke rekvizite i navijamo za hrvatske sportaše, sudjelujemo u Dječjoj Olimpijadi i njegujemo zdrav život sportaša.

Engleski dio programa

Cilj programa ranog učenja je pobuditi zanimanje za engleski jezik, razviti radost učenja i motivirati i da se sporazumijeva i na jeziku koji mu nije materinji. Djetetu pružamo  poticaje, aktivnosti i sadržaje na temelju kojih se razvija otvorenost i tolerantnost interkulturalnog govornika.

Razvojne zadaće programa:
  • Razvoj kompetencija na engleskom jeziku, poticanje sposobnosti i vještina slušanja, razumijevanja i verbalnog izražavanja na engleskom jeziku
  • Razvoj interesa za nešto novo, drugačije
  • Razvoj samopouzdanja prilikom izražavanja na engleskom jeziku
  • Formiranje poticajnog jezičnog okruženja: recitacije, brojalice, pjesme, igre s pjevanjem, pjesme uz pokret, priče, slikovnice, razgovor- uključivanje svih osjetila: sposobnosti slušanja, vizualnog opažanja, pokret, ritmički elementi
  • Razvoj situacijskog učenja tijekom cijelog dana dinamičnim i zanimljivim sadržajima
  • Poticanje učenja  jezika kroz igru – usvajanje novih pojmova

Metode rada:

• Participativne, interaktivne, igra, druženje s vršnjacima, grupa djece, individualni rad, slušanje, fokusiranje na odgajateljičino lice, ponavljanje (reproduciranje), pisani i likovni materijali, glazba, strukturirane vođene aktivnosti, bogato jezično okruženje. Obrađuju se različite teme kao što su: moje tijelo, moja obitelj, moja okolina, moj grad, blagdani, godišnja doba, brojevi, boje, pozdravi, jednostavne upute i sl.

Aktivnosti i sadržaje u sportsko – engleskom programu odabiremo sukladno dobi i individualnom interesu djeteta te tako podržavamo dijete u njegovom osobnom razvoju podjednako potičući razvoj čitavog niza kompetencija.